Autor Wiadomość
Tosia
PostWysłany: Nie 13:35, 22 Kwi 2007    Temat postu:

Białka
Są to polimery aminokwasów białkowych połączony ze soba wiazaniami peptydowymi, w ktorych liczba reszt aminokwasowych przekracza 100. Głównymi pierwiastkami wchodzącymi w skład białek są C,O,H,N,S, także P, oraz niekiedy jony Mn, Zn, Mg, Fe, Cu, Co i inne.
• Budowa białek
Są to związki wielocząsteczkowe zbudowane z (od kilkuset do kilkadziesięciu tysięcy) reszt aminokwasowych.
W celu określenia budowy białek podaje się tzw. struktury:
1. Struktura pierwszorzędowa, zwana również struktura pierwotną- określa sekwencię (kolejność) aminokwasów wchodzacych w skład liniowego łańcucha polipeptydowego uwarunkowanego genetycznie.
2. Struktura drugorzędowa- jest to układ przestrzenny wynikajacy z istnienia wiązań wodorowych po między tlenem grupy -C=O, a wodorem grupy -NH dwóch różnych wiazań peptydowych. tej strukturze odpowiada budowa zwinięcia łańcuch polipepydowego w prawoskrętną heliksę lub tzw. "pofałdowana kartka"- gdy łańcuchy peptydowe są ułozone równolegle do siebie i łączą się wiązaniami wodorowymi.
3. Struktura trzeciorzędowa- charakterystyczne dla tego układu jest pofałdowanie łańcuchów polipeptydowych w przestrzeni (skrecanie łańcucha polipeptydowego) . Ogromna rolę w powstawaniu tej struktury odgrywa wiązanie disiarczkowe -S-S- , które powstaje pomiędzy dwoma resztami cysteiny w tym samym łańcuch lub łączące dwa różne łańcuch.
4. Struktura czwartorzędowa- opisuje ilość i wzajemne ułozenie podjednostek cząsteczkowych (pojedyńczych łańcuchów) białek.
• Właściwości fizykochemiczne białek
Białka nie posiadają charakterystycznej dla siebie temperatury topnienia. Na ogół rozpuszczalne w wodzie. Niektóre z nich mogą rozpuszczać się w rozcięczonych kwasach lub zasadach, jeszcze inne w rozpuszczalnikach organicznych. Posiadają zdolność wiązania cząsteczek wody. Efekt ten nazywamy hydratacją.
Na rozpuszczalność polipeptydów ma wpływ stężenie soli nieorganicznych. Ich małe stężenie wpływa dodatnio na rozpuszczalność. Jednak przy pewnym stężeniu następuje uszkodzenie otoczki solwatacyjnej, co powoduje wypadanie białek. Proces ten nie narusza strukturę białka, jest on odwracalny. Nosi on nazwę wysalanie białek.
Innym procesem jest wypadanie białek z roztworów pod wpływem soli metali ciężkich, mocnych kwasów i zasad, wysokiej temperatury, niskocząsteczkowych alkoholi i aldehydów- jest to wytrącanie w sposób nieodwracalny. Zjawisko to nosi nazwę denaturacji białek. Wywołuje ono zmiany w strukturze drugo- i trzeciorzedowej. Następuje rozerwanie wiązań wodorowych i rozerwanie mostków disiarczkowych.

Ze względu na budowe i skład dzielimy białka na proste i złożone.
• Białka proste zbudowane są wyłącznie z aminokwasów. Dzielimy je na następujące grupy:
1. protaminy- posiadają charakter silnie zasadowy, charakteryzują się dużą zawartością argininy oraz brak aminokwasów zawierających siarkę, są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Najbardziej znanymi protaminami są: klupeina, salmina, cyprynina,ezocyna, gallina.
2. histony- podobnie jak protaminy posiadają silny chrakter zasadowy; są dobrze rozpuszczalne w wodzie, a także w środowisku słabo kwaśnym. Są one składnikami jader komórkowych (w połaczeniu z kwasem dezoksyrybonukleinowym), a także występują w czerwonych ciałkach krwi. W ich skład wchodzi duża ilość takich aminokwasów jak lizyna i argenina.
3. albuminy- są to białka obojetne, spełniają szereg ważnych funkcji biologicznych : są one enzymami, hormonami i innymi biologicznie czynymi zwiazkami. Są dobrze rozpuszczalne w wodzie i rozcieńczonych roztworach soli. Łatwo ulegają koagulacji. Znajdują się w tkance mięśniowej, osoczu krwi i mleku.
4. glubuliny- w odrużnieniu od albuminy są źle rozpuszczalne w wodzie, dobrze w rozcieńczonych roztworach soli; posiadają podobne właściwości do nich. Występują w dużych ilościach w płynach ustrojowych i tkance mięśniowej.
5. prolaminy- są to typowe białka roślinne, występują w nasionach. Charakterystyczną właściwością jest zdolność rozpuszczania się w 70% etanolu.
6. gluteliny- podobnie jak prolaminy- są to typowe białka roślinne; posiadają zdolność rozpuszczania się w rozcieńczonych kwasach i zasadach.
7. skleroliny - nie rozpuszczalne wodzie i rozcieńczonych roztworach soli; są to typowe białka o budowie włóknistej, dzięki temu pełnią funkcję podporowe; do tej grupy białek należy kreatyna;
• Białka złożone posiadają obok aminokwasów, także części niebiałkowe. Ze względu na charakter grupy prostetycznej dzielimy je na:
1. nukleoproteidy- są to białka połączone z kwasami nukleinowymi; występują w wirusach;
2. fosfoproteidy- są to białka połączone z resztami kwasu fosforowego; posiadają charakter kwaśny, oraz zazwyczaj są połączone z jakimiś katinami. Należy do tej grupy kozeina.
3. chromoproteidy- są to białka połączone z barwnikami. Są to nastepujące barwniki: hemowy, flawanowy, melaminowy;
4. metaloproteidy- są to białka połączone z jednym lub kilkoma kationami metali. Moga tu być nastepujące metale: Fe, Cu, Co, Mo oraz Zn.
5. glikoproteidy- są to białka połączone z cukrami. Stanowia składnik płynów ustrojowych oraz tkanek i komórek.
6. lipoproteidy-są to białka połączone z tłuszczami obojętnymi lub fosfolipidami i cholesterolem.
Znaczenie białek

Białka pełnią różne ważne funkcje biologiczne. Stanowią element budulcowy i wzmacniający (podporowy, osłaniający, spajający), np. keratyna naskórka, kolagen tkanki łącznej, białka błon komórkowych. Występują też białka kurczliwe np. aktyny i miozyny z miofibryli tkanki mięśniowej, które łącząc się powodują skurcz mięśnia realizując jego ruch. We wszystkich komórkach występują białka katalityczne tzw. enzymy, które przyspieszają reakcje chemiczne. W płynach ustrojowych występuje wiele białek transportujących, które wiążą i przenoszą różne cząsteczki np. hemoglobina transportuje tlen, a inne transportują jony metali hormony, składniki pokarmowe. Do białek regulujących należą hormony. Do białek obronnych należą immunoglobuliny, tworzące różne przeciwciała. Białka sensoryczne (nerwowe) z narządów zmysłowych np. rodopsyna mają zdolność odbierania i przesyłania sygnałów z środowiska. Włosy i pióra okrywające ciała zwierząt są zbudowane z keratyny. W tym przypadku białko pełni funkcje izolacyjną od wpływów środowiska zewnętrznego. U roślin białka pełnią też funkcję magazynującą substancje zapasowe i energetyczne odkładane w nasionach. Jady i toksyny zwierzęce w dużej mierze oparte są na substancjach białkowych. W tym wypadku białka pełnia funkcje toksyczne.
Gość
PostWysłany: Czw 21:45, 08 Mar 2007    Temat postu:

co za isia ? Neutral z instytutu matki idziecka ? ... czy z gazowni uciekła podczas egzekucji ?... że am Marta z gazowni nie zadzwoni pogiertycha ...
Truckman
PostWysłany: Czw 21:42, 08 Mar 2007    Temat postu:

wchodze.......... patrze............. a tu POST Surprised Szok Very Happy
No.4
PostWysłany: Czw 21:35, 08 Mar 2007    Temat postu:

nie macie.
isia
PostWysłany: Czw 20:04, 08 Mar 2007    Temat postu:

ej mam pytanko czy macie odpowiedz na takie zadnako:
Na czym poległały nieudolne rządy królów saskich.
pomozcie jutro mam krartkowke
WalkeR
PostWysłany: Wto 20:52, 28 Lis 2006    Temat postu:

Oznaki śmierci klinicznej
-ustanie oddychania
-zatrzymanie pracy serca
-utrata przytomności
-bladość skóry
-brak reakcji zierenic na światło
-nieznaczne oziębienie ciała
-wiotkość mięśni
-brak odruchu mrugania
Objawy śmierci biologicznej
-wszystko to, co w śmierci klinicznej +
-zmętnienie rogówek
-sztywnienie
-plamy
-oziębienie ciała(znaczne)
-rozkład gnilny
Treść komunikatu z miejsca zdarzenia
-o miejscu zdarzenia
-o charakterze zdarzenia
-o liczbie i stanie poszkodowanych
-o tym jakiej pomocy udzielono
Prawidłowe ciśnienie i tętno
120/80 mm Hg
70-80 x/min
Czynności ratownika
-masaż serca, sztuczne oddychanie
-tamowanie krwi
-opatrywanie ran
-unieruchamianie złamań i zwichnięć
-wyszukiwanie i segregowanie
-transport poszkodowanych
-opieka psychiczna i fizyczna
----------------------------------------
----------------------------------------
§1, Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub zdrowia nieudzieli pomocy mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
§2,Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach warunkach, których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
-------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------

Niech ktoś to druknie i jak cos jeszcze trzeba to niech dopisze
Tosia
PostWysłany: Nie 16:56, 19 Lis 2006    Temat postu:

bardzo dobry pomysł justyna ma wszystko opisane krótko i zwieźle
WalkeR
PostWysłany: Nie 16:26, 19 Lis 2006    Temat postu:

justyna robi notatki z tego co pani ,,profesor''(nie wiem czy ma magistra ale mniejsa o to) mówi na lekcji, jutro sobie to odbije na ksero i troche moge z tego popisac bo jak beda zadania opisowe to takie notatki sa najlepsze.
Truckman
PostWysłany: Nie 16:13, 19 Lis 2006    Temat postu:

dajcie jakiś rozsądny przydział to napisze-byle by nie 50 stron<lol>
No.4
PostWysłany: Nie 15:53, 19 Lis 2006    Temat postu:

co niektorzy sie dopominaja ze nic sie nie dzieje na forum Very Happy To juz zaczynamy, jak wiemy za tydzien spr z G. u G Very Happy pasuje sie podzielic, i zrobic jakies zajebite sciagi, zeby pozytywne byly, pozniej z wszystkich zrobic jedna sciage. niech ktos powie od ktorej str i ile sob jest chetnych na pisanie sciag, to sie podzielimy. i piszemy ..
WalkeR
PostWysłany: Sob 12:45, 18 Lis 2006    Temat postu:

A co mamy pisać skoro niema, co pisać, jak będzie coś ciekawego do napisania to będzie to napisane, niema, co nasilę postów nabijać
Tosia
PostWysłany: Sob 11:32, 18 Lis 2006    Temat postu:

Co tak wszystkichzatkało nic nikt niepisze na tym forum
Tosia
PostWysłany: Nie 20:12, 12 Lis 2006    Temat postu:

to jst z aleknów alkinów i alkanów kurde jak bedize duzo zadań to bedzie laska bo zadan to wogóle niekumam
No.4
PostWysłany: Nie 16:00, 12 Lis 2006    Temat postu:

Nie pierdolcie ze jest kartkowka z chemii Confused Truckman, wrzuc tutaj, najlepiej w pliku, to ja pozniej wysle sprzedawcy zeby druknal..
Robson
PostWysłany: Nie 15:07, 12 Lis 2006    Temat postu:

Spoko Gitares a z czego to ma być tak a propo Alkeny i Alkiny;??p

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group